piątek, 10 października 2014

absurd goni absurd

Dawno mnie tutaj nie było. Wątpię, czy moi dawni czytelnicy trafią na mojego bloga, na którego się "nawróciłam". Sama nie wiem, czy na długo. Właśnie teraz przyszła ochota napisać, to piszę. Przyczyną są poniekąd ciekawe historie, jakie dzieją się u mnie na uczelni - stąd tytuł posta.

Mam koleżankę, znajomą z roku, która w ostatnim czasie miała wiele trudnych przejść. Kiedy umówiłyśmy się na kawę w wakacje, jej przemiana zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Wcześniej bywała trochę arogancka i kłótliwa, a przebywanie z nią nie było zbyt łatwe, stąd nasze kontakty były znikome. Aż tu nagle - zmieniła się. Była nadzwyczaj miła, mówiła pozytywnie o świecie, wszystko ją zachwycało. Wcześniej była typowym antyklerykałem i agnostykiem, w wakacje zaczęła mówić, że Bóg na pewno istnieje, że ona zacznie się modlić i chodzić do kościoła. Napawało mnie to wielką radością i przypominałam sobie odwieczną prawdę, że Bóg z każdej sytuacji może wyciągnąć dobro, największe. Nawet z tak przykrych i tragicznych przeżyć, jakie miała koleżanka D.

Ale tu czas na zwrot akcji. D. postanowiła czynić dobro, kochać wszystkich ludzi i służyć im pomocą. Jej zadziwiająca postawa zawstydzała mnie, niby przykładną katoliczkę, a jednak obojętną na problemy wielu ludzi. O jej uczynkach mogliśmy dowiedzieć się z facebooka regularnie. Zamieszczała zdjęcia kanapek, które rozdaje bezdomnym, zabawek, które zawiozła do szpitala, ludzi, których wsparła. Pojawiło się grono jej wielbicieli. Zazdrosna ja (zazdrość w najgorszej postaci - jak można zazdrościć komuś dobrej woli i dobrych uczynków? a jednak teraz... uważam, że dobrze się stało, ze tak do tego podeszłam) traktowałam to z dystansem.

Sprawa ze szpitalem stała się o tyle skomplikowana, że D. wchodziła bez pozwolenia na oddział i odmawiała wyjścia, kiedy domagał się tego od niej personel. Skierowano ją do wolontariatu, lecz zanim D. załatwiła wszystkie papiery, dalej chciała wchodzić na oddział. Po tych doświadczeniach zarząd szpitala nie zgodził się na jej wolontariat. D. oburzona, chce pisać odwołanie. Wszystko, oczywiście, można było przeczytać na fb. Na propozycje: może zdecydujesz się na wolontariat gdzie indziej, atakowała ad personam.

Co dalej... parę dni później pojawił się kolejny post, pomiędzy innymi wrzucanymi kilka razy dziennie, co też dobrego spotkało ją i jaki świat jest piękny. Dotyczył jej najbliższych przyjaciółek, dziewcząt bardzo, ale to bardzo fajnych i inteligentnych. Że są brutusami, że zdradzłyi ją - napisały do jej mamy, że chyba ma pewne problemy psychiczne. Zaskoczyło mnie to.

Ale nie czekałam długo na to, co najbardziej mnie zaskoczyło i jednocześnie przybiło. D. napisała, że zachorowała na raka. Publicznie, na facebooku.

Tego dnia długo nie mogłam się otrząsnąć. Było mi bardzo głupio, smutno i... no aż trudno powiedzieć, co czułam. Cały wieczór pochlipywałam, a P.  próbował mnie pocieszyć. W końcu P. wpadł na pomysł, żeby się skontaktować z jedną z przyjaciółek (teraz właściwie byłych przyjaciółek), co wiedzą na ten temat. Później także ja rozmawiałam z drugą z nich.

Zanim napisały pamiętną wiadomość do jej mamy, D. szantażowała je, że jeśli nie przyjdą na spotkanie, ona "upokorzy je publicznie". Mówiła do nich, że jest "wzorem do naśladowania", a one powinny "ponieść karę", po czym wydobywała brudy z przeszłości, co o nich wie. Temat raka omijała, zamiast tego powiedziała, że "jest Bogiem i przyszła rozwiązać ich problemy". Tak samo zachowywała się też wobec jeszcze innych znajomych, zamieszczając potem ich prywatne, bardzo prywatne, sercowe sprawy na facebooku.

D. Facebook. Rak? Choroba psychiczna? Inne?
Stąd tytuł posta. Absurd goni absurd. NIE WIEM JUŻ NIC.

Przyszła mi tylko jedna myśl.  Może D. zabrakło we wszystkim pokory? Przekonania "ja też jestem grzesznikiem" i "niech nie wie ręka prawa, co czyni lewa"? Albo nie możemy być dobrzy bez Łaski? Albo... naprawdę nie wiem.  Jestem za głupia na to wszystko.

***
A co u mnie? Właściwie dobrze, studiuję na trzecim roku, a praca licencjacka straszy mnie swoją nazwą. Nie będę jednak już o tym pisać, bo notka jest już wystarczająco długa.

13 komentarzy:

 1. Boże, jakbym po części czytała o swojej byłej współlokatorce.
  Z doświadczenia powiem, że żadnego raka na pewno nie ma. Chce robić szum wokół swojej osoby.
  Biedna dziewczyna, może te negatywne przeżycia tak na nią wpłynęły...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślimy, ale nie wiemy już, co robić. Nawet przyjaciółki nie chcą się z nią spotykać, bo bywa nieobliczalna. Chwilę rozmawiają normalnie, nagle D. przerywa i mówi: "skąd wiesz, że Cię zaraz nie zastrzelę" albo "jakbyś nie przyszła, to ja bym to a to tobie zrobiła".
   Wiesz, co jest najgorsze? Jej mama potwierdziła, że D. jest chora na raka. Może wcześniej to ustalały między sobą? Po D. absolutnie nie widać, że byłaby chora, tańczy w tramwajach i nagrywa się, jeździ po Europie, a mówi, że ma raka płuc z przerzutami i pozostało jej 1,5 roku życia. Początkowo byłam skłonna uwierzyć, ale osoby, które najbliżej z nią były - nie wierzą.

   Pewnie to wpływ tego, jakie miała ostatnio przejścia - z tym, że jeszcze kilka miesięcy temu wydawała się spokojna, pogodzona z losem i ogólnie zmieniona pozytywnie. A teraz... jej przyjaciółka poważnie zastanawia się, czy nie iść z tą sprawą do psychologa, bo sama już nie umie sobie poradzić!

   Usuń
 2. O jejku, jaka pokręcona osoba. Myślę,że całkiem możliwe, że ma zdrowotne problemy, ale chyba zupełnie innej natury. W każdym razie zupełnie nie rozumiem takiego zachowania...
  A praca licencjacka groźna jest tylko z nazwy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak samo jak ja. Początkowo ją podziwiałam, teraz nie rozumiem...

   Mam nadzieję. :) Niestety, od pół roku jestem na etapie zbierania materiałów i coś praca nie chce sama ruszyć do przodu. ;)

   Usuń
 3. Bywa i tak niestety. Spotkałam na swojej drodze wielu różnych i niektórych naprawdę dziwnych ludzi.
  A czy ktoś inny niż jej mama jest w stanie potwierdzić tą diagnozę? Wiesz, ludzie pod wpływem wielkich zdarzeń i emocji w życiu (np. nieuleczalnej choroby) starają się zmienić swoje dotychczasowe życie o 180 stopni i w niczym nie przypominają wcześniejszych osób. Kto wie, może i ta choroba jest prawdziwa, a ona stara się brać życie garściami, póki może? A jeśli to wszystko jest wymyślone, to byłoby przykre, bo nie można udawać i okłamywać wszystkich wokół... Szczególnie jeśli wmawia się innym, że jest się chorym na nowotwór. Kto wie, może i to jest jakaś choroba psychiczna. Wszystko niestety jest możliwe.

  Cieszę się, że wróciłaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem. Koncepcje właściwie są dwie: zachorowała psychicznie i wymyśliła raka. / Zachorowała na raka, przez co ma problemy psychiczne. Nikt mi nie powie, że takie zachowanie wobec bliskich osób jest normalne. Szczerze powiem, że się jej boję... Ale mam wielką nadzieję, że nie jest chora naprawdę.

   Jakoś lubię blogowanie, miło być anonimowym i mieć znajomych w świcie wirtualnym. :)

   Usuń
 4. Pisz, pisz. :)
  Nie rozumiem ludzi, nigdy nie zrozumiem i nawet nie chcę ich rozumieć. Pax!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś? :) Już myślałam, że na dobre porzuciłaś blogowanie. ;)
   Co do pisania - zobaczę. :)

   Usuń
 5. Sytuacja naprawdę trudna. W ostatnim czasie słyszałam o wielu przypadkach zachorowań na raka, więc tym bardziej tragiczna jest historia tej dziewczyny. Tylko, że tutaj nie wiadomo, czy rzeczywiście jest chora, czy pewne doświadczenia spowodowały u niej chorobę psychiczną. Dobrze, że nie zostawiacie takich osób samych sobie. Być może będziecie mogli uratować tę dziewczynę.

  Ja też w tym roku zmierzę się w licencjatem i nie wygląda to za ciekawie, dlatego łączę się z tobą wsparciem na tym 3 roku.

  Szkoda, że tak mało piszesz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy, co da się zrobić. Na razie powstał "sztab kryzysowy", dzielimy się informacjami i koncepcjami, a także ustalamy strategię. Mam nadzieję, że w końcu dowiemy się, jaka jest faktyczna sytuacja.

   Dzięki! Mój licencjat piszczy i kwiczy. A nie piszę - bo różne inne zajęcia, jak to w życiu bywa. :)

   Usuń
 6. http://zainspirowana-niebem-i-ziemia.blogspot.com/

  Teraz jestem tutaj:) Nowy, choć bardzo podobny adres i sporo zmian:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Trochę to dziwne ale nie mnie osądzać cudze postępy :)
  Mnie też w tym roku czeka ta nieszczęsna praca a ja jeszcze mądra chciałam zmienić katedrę bo mi się już moja na której jestem nie podoba, ale okazało się później że nie mogę zmienić i utknęłam tam gdzie nie chce być. Życie. Teraz muszę przerwać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten ból. Nie jestem zadowolona ani z wybranego seminarium, ani tematu pracy, ale jak się powiedziało A, trzeba teraz powiedzieć B. Czyli przetrwać i napisać. :)

   Usuń